Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς

Το πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα ξεκίνησε δυνατά και την πρώτη ευκαιρία του αγώνα την έχασε ο Μούργκ μετά από πάσα του συμπατριώτη του Σβάμπ, μετά οι ερυθρόλευκοι πήρανε τη σκυτάλη και δημιούργησαν επανειλημμένες ευκαιρίες η πρώτη τα νέα διπλή ευκαιρία με τον γάλλο Μ΄ βιλα, όποιος είχε και δοκάρι τη δεύτερη του προσπάθεια.
Στο 20ο λεπτό φάουλ από τον Βαλμπουενά αλλά σε καλή θέση απομακρύνει την μπάλα ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Πασχαλάκης, επτά λεπτά αργότερα ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ κερδίζει φάουλ το οποίο εκτελεί ο Βιεϊρίνια αλλά ο ισλανδός Ίνγκασον δεν μπορεί να χριστεί σκόρερ.
Στην τελευταία καλή ευκαιρία του ημιχρόνου την είχε ο Ολυμπιακός με τον Φορτούνη αλλά το φάουλ που εκτέλεσε ο Έλληνας ποδοσφαιριστής δεν ήταν καλό και απομάκρυνε για ακόμα μία φορά ο τερματοφύλακας του δικέφαλου.
Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να είναι αυτός που θα πάρε το τρίποντο, και μόλις στο 50ο λεπτό από μία βαθιά σέντρα του Αντριγια Ζίβκοβιτς ο Ουαρντα καταφέρνει και πιάνει μία κεφάλια απομακρύνει λανθασμένα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Σά και στην επαναφορά Ίνγκασον κάνει το 1-0.
Ο δικέφαλος του βορρά μετά το γκολ φαίνεται να είναι η ομάδα που κυριαρχεί στο γήπεδο, και να απειλεί με τους Κρεσπο και των Ουάρντα.
Στο 77ο λεπτό Ολυμπιακός κερδίζει ένα Κόρνερ το οποίο το εκτελεί Ο Φορτούνης ο Πασχαλάκης δεν κάνει Καλή έξοδο και ο Μπά ισοφαρίζει σε 1-1.
Την μεγάλη ευκαιρία του αγώνα την είχε ο Τζόλης στο 93+  οταν εξαπέλυσε έναν κεραυνό το οποίο τον σταμάτησε το οριζόντιο δοκάρι του Σά.
Τελικό αποτέλεσμα στην Τούμπα ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1 – 1
Οι συνθέσεις
Π. Γκαρσια: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ουάρντα, Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ, Κρμέντσικ
Π. Μαρτινς : Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά, Φορτούνης, Βρουσάι, Αραμπί