Τον πρόδωσε η άμυνα

O Άρης σε λίγη ώρα υποδέχεται την ΠΑΣ Γιάννενα στο Κλεάνθης Βικελίδης , και η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχει στόχο να κερδίσει το παιχνίδι και να αναρριχηθεί ακόμα πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Στο αποψινό παιχνίδι ο Άρης δεν θα έχει 3 απουσίες  ποδοσφαιριστών που τους υπολογίζει και είναι βαρόμετρο για την ομαδα,  και ο λόγος γίνεται τον Φαμπιάνο και τον Σούντγκρεν, αλλά και τον Φακούντο Μπερτόγλιο που θα απουσιάσει λόγο τις κόκκινης κάρτας που δέχτηκε στον αγώνα του Βόλου.

Στο βασικό σχήμα επανέρχεται ο Παραγουανός Ιτούρπε, ενώ μετά από 10 μήνες είναι  στην αποστολή της ομάδας ο Κρίστιαν Λόπεζ.

Ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας, και να δείχνει ότι θέλει ενά γρήγορο γκολ ώστε να κάνει το έργο του πιο εύκολο.

Αλλά κόντρα στην ροή του παιχνιδιού ο ΠΑΣ Γιάννενα ανοίγει το γκολ με τον Σνάιντερ στο 5΄ λεπτό.

Από το 14΄ λεπτό και ως το 17΄ λεπτό ο Άρης είχε δυο ευκαιρίες να κάνει ένα γκολ με το Γκάμα από φάουλ και τον Καμαρά σε σουτ αλλά τον ανέκοψε ο στόπερ των Ιωαννίνων.

Οι κίτρινοι προσπαθούν να διασπάσουν την άμυνα των ηπειρωτών και τα κατάφεραν μετά ωραίο συνδυασμό μεταξύ Γκαρσία και Γκάμα με τον δεύτερο να μην μπορεί να σκοράρει

Ο ΠΑΣ Γιάννενα πληγώνει για δεύτερη φορά την ομάδα του Άρη με τον Μιλιντσιάνου μετά από μια πασά που βρήκε ανοιχτή την άμυνα του Άρη

τέλος ημιχρόνου  Άρης – ΠΑΣ Γιάννενα 0 – 2

Ξεκίνημα με δυο αλλαγές για των Άρη παίρνουν  θέση στην ομάδα οι Σάσα και Μαντσίνι ενώ μένουν στα αποδυτήρια οι Ιτούρμπε και Σάκιτς..

Στο ίδιο έργο θεατές και η Γιαννιώτες εκμεταλλεύονται το κενό στην δεξιά πτέρυγα και κάνουν  το  0 – 3 με τον Περέα να κρεμάει τον Κουέστα στο 54΄ λεπτό.

Οι κίτρινοι απειλούν με τον Καμαρά μετά από σέντρα του Γκανέα

Ο Ισραηλινός ρέφερι βλέπει μόνο αυτός χέρι στο Εντιαγέ και δείχνει την άσπρη βούλα μετά από εξέταση του VAR και ο Έρεμούσπε  πάει να εκτέλεση το πέναλτι  οπού και ευστοχεί κάνοντας το  0 – 4 στο 68΄ λεπτο

Η ομάδα του Μεταξά δεν σταμάτησε στο τέσσερα γκολ και ο Μέντεζ με μακρινό σουτ νίκησε τον Κουέστα σημειώνοντας το 0 – 5. Το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.