Έμεινε όρθιος – πολύτιμος ο βαθμός

Ο Άρης απέσπασε ισόπαλο αποτέλεσμα στον Πειραιά επί του Ολυμπιακού με σκορ 1-1 και σκόρερ τον πρώην ερυθρόλευκο Κώστα Μήτρογλου, έτσι οι κιτρινόμαυροι παραμένουν στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Άκης Μάντζιος παράταξε την ομάδα του άριστα στον και πήρε τουλάχιστον τον ένα βαθμό, ένα βαθμό πολύτιμο γιατί συνέχεια του πρωταθλήματος.
Πρώτη απείλησαν οι γηπεδούχοι μέ σουτ του Φορτούνη, ενώ η απάντηση ήρθε με τον Μπερτόγλιο στο 29ο λεπτό, οι Θεσσαλονικείς ενόχλησαν ξανά τον Ολυμπιακό με τον Σούνγκρεν δίχως να ανησυχήσει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, ενώ το γκολ ήρθε με τον Κώστα Φορτούνη στο 40ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή, και έτσι ο Ολυμπιακός πηγαίνει στα αποδυτήρια με αυτό το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ήταν πιο απειλητικός από τον Ολυμπιακό στην πύλη της Ευκαιρίας και με τον Μπρούνο δεν ευτύχησε να βρει δίχτυα αλλά και με τον Σάκιτς, αντίθετα ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει ένα δεύτερο γκολ να του εξασφαλίσει τη νίκη παρότι έκανε τις δικές του ευκαιρίες, και φτάνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα ο Σά ανατρέπει καθαρά τον αργεντινό παίκτη του Άρη Μαντσίνι, για την εκτέλεση του πέναλτι αναλαμβάνει ο Κώστας Μήτρογλου πού ευστοχεί και ισοφαρίζει τον αγώνα.
Το τελικό αποτέλεσμα είνα το 1-1

Ο επόμενος αγώνας του Άρη είναι με τον Ατρόμητο στο Κλεάνθης Βικελίδης την Κυριακή 28 Φεβρουαρίου στις 15:00, το που θα επιχειρήσουν να κερδίσουν ακόμα τρεις βαθμούς με έναν αντίπαλο που είναι στα μέτρα του.