Νίκη ψυχολογίας για τον Άρη – κοιτάει ψηλά

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν όπως κάθε αγώνα με ποδόσφαιρο κατοχής, και προσπάθησαν να πνίξουν ποδοσφαιρικά τον Απόλλωνα Σμύρνης, έτσι ο Άρης ξεκίνησε με τον Μπρούνο Γκάμα να ενοχλεί για πρώτη φορά τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα Βέρχουλστ στο 11ο λεπτό, και 9 λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για την ομάδα του Άκη Μάντζιου με τον Κύπριο Νικόλα Ιωάννου από λάθος απόκρουση του τερματοφύλακα του Απόλλων Σμύρνης βρέθηκε στην πορεία της ο Κύπριος αμυντικός και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1 για τον Άρη. Ενώ η επόμενη καλή ευκαιρία για τον Άρη ήρθε στο 31ο λεπτό με τον Μαντσίνι, αλλά σε αυτά τα λεπτά μέχρι το ευκαιρία του αργεντινού Μαντσίνι οι κιτρινόμαυροι έκαναν συχνά-πυκνά αισθητή την παρουσία τους.
Και πλησιάζοντας στη λήξη του ημιχρόνου ο Silva δεν μπορεί να ολοκληρώσει την προσπάθειά του και να χρειαστεί κι αυτός σκόρερ.
Στο δεύτερο 45λεπτο οι Θεσσαλονικείς είχανε την ευκαιρία να κάνουν ένα ή και περισσότερα γκολ, αλλά οι γηπεδούχοι είχανε κατοχή μπάλας δίχως όμως να απειλήσουν ουσιαστικά τον τερματοφύλακα του Άρη Μάριος Σιαμπάνης.
Άλλωστε ο Απόλλων Σμύρνης δημιούργησε ουσιαστικά δύο ολοκληρωμένες φάσεις ευκαιρίες για γκολ.
Ο Άκης Μάντζιος προσπάθησε να διαφυλάξει και να προστατέψει την ομάδα του, αφού ακολούθησαν αλλαγές παικτών ουσιαστικά για να πάρουν κάποιες ανάσες και να ξεκουραστούν γιατί ο επόμενος αγώνας είναι την προσεχή Τετάρτη με τη Λάρισα στο Κλεάνθης Βικελίδης.
Ενώ κατά την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης έκανε αισθητή την παρουσία του και προσπάθησε και διέσπασε την άμυνα της ελαφράς ταξιαρχίας διαδοχικά με τον Μπρούνο Γκάμα, άλλαξες δύο περιπτώσεις με τον βραζιλιάνο Λουκάς Σάσα.
Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Άρη νικήτη για να φεύγει από τη Ριζούπολη επικρατώντας με 0-1 τον πολύ καλό Απόλλων Σμύρνης.
Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Μπεντινέλι (68΄Μουνιέ), Φατιόν (68΄Κιτόκο), Κάλισιρ, Φερνάντεζ (84΄Βάρκας), Τσιλούλης, Ντάουντα
Άρης: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Ιωάννου (85΄Σάκιτς), Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόγλιο (73΄Ματέο), Γκάμα (73΄Μάνος), Σίλβα (63΄Κάτσε), Μαντσίνι (85΄Λόπεθ)