Στον τελικό ο δικέφαλος του βορρά

Από εχθές ξέρουμε τα ζευγάρια του κυπέλλου Ελλάδος, μία μεγάλη Τετάρτη προκρίθηκε ο Ολυμπιακός που κέρδισε τον αξιόμαχο ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1 στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, και εχθές στην μάχη των δικεφάλων νικητής ήταν ο ΠΑΟΚ που κέρδισε επάξια μία θέση στον τελικό κυπέλλου Ελλάδος, αφού κέρδισε την ένωση με 2-1 στο γήπεδο της Τούμπας.

Ο δικέφαλος του βορρά με το ένα μέτριο 1ο ημίχρονο, δέχτηκε ένα γκολ από την ένωση με τον Γαλανόπουλο στο 70ο λεπτό ενώ νωρίτερα ο δικέφαλος του βορρά αστόχησε σε πέναλτι με τον αρχηγό του τον Βιερίνια, από το σημείο αυτό και μετά η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, έβγαλε αντίδραση και με καλό ποδόσφαιρο έκανε δύο γκολ με τον Τσέχο Κρμέτσικ και τον Αντριγια Ζιβκοβιτς και επικράτησε την ΑΕΚ με 2-1 και πέρασε αυτός στον τελικό κυπέλλου Ελλάδας με δύο νίκες.

Ενώ μία μέρα νωρίτερα οι ερυθρόλευκοι δεν άφησαν ούτε καν σαν σκέψη να χάσουν τον τελικό από την ομάδα των Ιωαννίνων άλλωστε το τελικό σκορ τα λέει όλα, το 3-1 δεν άφησε καμία ελπίδα στην ομάδα του ΠΑΣ Γιάννενα να ελπίζει σε κάτι θετικό το παιχνίδι του Πειραιά με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Έτσι στις 21 Μαΐου έχουμε τελικό ανάμεσα τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό.